Jak powinna wyglądać karta menu?

Smaczne i estetycznie zaprojektowane menu stanowi wizytówkę każdego lokalu. Bez błędów gramatycznych i merytorycznych, zgodne z tym co pojawi się na stole – tak wygląda perfekcyjna karta dań. W takim razie jak powinna zostać napisana karta menu i co należy umieścić na jej pierwszej stronie?

Wygląd menu

Dobrze przygotowane menu to przede wszystkim dwa czynniki – wygląd i treść. Karta dań powinna być przejrzysta i niezbyt długa. Grafika tak dobrana, aby gość miał poczucie estetycznie wykonanego dzieła, ale zgodnie z identyfikacją wizualną lokalu. Jeżeli zawsze stosujemy tę samą czcionkę na banerach reklamowych, ulotkach czy na szyldzie, to użyjmy jej również w menu. Podobnie sprawa ma się z kolorami. Karta dań ma oddawać charakter restauracji, nie może być odseparowana od całego wizerunku.

Dania powinny być posegregowane kategoriami, czytelnie napisane i z odpowiednim odstępem. Karta menu napisana prosto i zrozumiale na pewno zaskarbi sobie gości.

[banner id=”5424″]

Ulotka lub książka

Co do liczby stron – tutaj mamy dowolność, jednak menu nie powinno być zbyt długie i przekraczać kilkudziesięciu dań. Im krócej i treściwej, tym lepiej. Świadczy to o świeżości naszych produktów. W karcie powinny znaleźć się stałe pozycje, jak i sezonowe – to również sugeruje regularne dostawy świeżych dla danej pory roku produktów, takich jak warzywa.

W restauracji warto podawać dania charakterystyczne dla danego regionu. Oscypek nad morzem raczej nie będzie pasował, tak jak włoska pizza w polskiej, regionalnej gospodzie. Swoim menu powiedz coś o swojej miejscowości albo restauracji.

Pierwsza strona menu

Co powinno znajdować się na pierwszej stronie menu? Najlepiej zamieścić ofertę specjalną – danie dnia lub dania sezonowe. Jeżeli nie zmieniamy oferty w ciągu roku, na pierwszej stronie wybierzmy kilka dań, które spotkały się z największym uznaniem gości.

Krótko i treściwie

W menu nie może zabraknąć podstawowych kategorii. Dobrze napisana karta jest krótka, ale treściwa. Klasyczne menu można podzielić na: przystawki zimne, przystawki ciepłe, zupy, sałatki, dania mięsne, rybne, jarskie, desery. Na końcu napoje i alkohole. Dania układa się według ceny – od najtańszego do najdroższego.

Znaki szczególne

Do menu można dopisać dodatkowe oznaczenia lub adnotacje. W karcie można wprowadzić znaczek dla potraw wegetariańskich, wegańskich lub bez glutenu czy laktozy. Niektóre z restauracji wprowadzają oznaczenie wagi dania – czyli liczby gramów. Dodatkowo można dołożyć wkładkę lub podpis z liczbą kalorii naszych potraw.

Prawo a karta menu

Menu nie powinno mieć formy książki – goście nie chcą pod każdym daniem czytać długiego wywodu. Jednak w tej kwestii prawnicy nie mają dobrych wiadomości. Od 13 grudnia 2014 roku obowiązuje nowe rozrządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europy nakazujące informowanie konsumentów o składzie potraw podawanych w restauracjach i zawartych w nich alergenach. Informacja o składzie potraw ma mieć formę pisaną i być wręczana każdemu klientowi. Jak w takim razie sprawić, aby menu nie wyglądało jak encyklopedia? Można w nawiasie pod nazwą dania wypisać produkty. Niektóre z lokali przygotowują dwie wersje kary dań – z dokładnym składem wraz z wyróżnionymi alergenami. Ważne jest także przeszkolenie obsługi dotyczące składu i możliwych uczuleń.

Zmiany na lepsze

Karta menu powinna być aktualizowana minimum dwa razy do roku. Można zmieniać tylko pierwsza stronę menu, na przykład z daniami sezonowymi. Najlepiej kierować się zasadą, że aranżacja menu nie powinna być dla naszego biznesu kosztowna ani wymagać zmiany przyzwyczajeń gości.

Autor: Anna Motyka

[banner id=”5004″]

3 thoughts on “Jak powinna wyglądać karta menu?

  • Nie mogę zgodzić się, że dania powinny być ułożone wg. cen. Gość zamiast na daniach koncentruje się na pieniądzach. W dobrze napisanych menu nie powinno się np. kierować wzroku kropkami itp. do ceny. Gość zamiast wybierać dania zastanawia się co się opłaca zjeść. Są teorie, że powinno się cenę napisać mniejszą czcionką niż nazwę dania aby nie rzucała się za bardzo w oczy, lub wprowadzić mały bałagan tak aby ceny nie były równo w rządku…
    W razie pytań służę pomocą https://www.facebook.com/consultinggastronomiczny/

    Reply
  • To takie restauracje jeszcze instnieją ? :))Poczytaj sobie może o tym jak się rozwija spojrzenie na to bo jakby nie zmieniano menu to nic by z tego nie było…jeden autor dobrze to opisuje jak masz ochote się zapoznać i dowiedziec jak jest w „życiu” 😉 Masz tu artykuł Piotra Rogowskiego odnosnie menu, bardzo dobry specjalista : http://restauracje-catering.pl/artykul/59/food-cost-a-idealne-menu-jak-tworzyc-oferte-sprzedazy-w-twojej-restauracji.html

    Reply
  • zanim otworzyłam własną restaurację zrobiłam mały research jak to wygląda w innych restauracjach. Dla mnie jako klienta nie ma znaczekania czy menu jest w formie książeczki czy papierowej podkładki pod talerz. Najważniejsze żebym wiedziała co zamiawiam. Czyli oprócz samej nazwy potrawy była też informacja o składnikach. Nie lubię grzybów i niestety kilka razy przekonałam się, żeby zapytać się czy jak jest w menu kurczak z warzywami to żeby zapytać się czy nie ma tam grzybów. Zazwyczaj grzyby są w prawie każdej potrawie. Nawet w Spaghetti carbonara kilka razy natrafiłam

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *