Azjatyckie potrawy hitem tego roku

Na polskim rynku gastronomicznym króluje obecnie kuchnia azjatycka. Potrawy z dalekiego wschodu są modne zwłaszcza wśród tzw. street foodu. W 2017 roku goście najchętniej zjedzą ramen, dim sumy czy sushi rolls. Sprawdzamy, co jeszcze oferuje kuchnia azjatycka i jakie potrawy opłaca się włączyć do restauracyjnego menu.

Kuchnia azjatycka to połączenie wielu wpływów. Jest różnorodna, tak jak jej rejony. Dotychczas Polacy dotąd myśląc o potrawach z Azji, kojarzyli je z szeroko rozumianą kuchnią chińską. Ostatnie dwa lata pokazały, że otwieramy się na nowe smaki i powoli zaczynamy odkrywać kuchnię wietnamską, japońską, czy koreańską.

Kuchnia japońska

Japończycy znani są głównie z sushi. Jednak to popularne danie już nam nie wystarcza, teraz czas na import nowych, azjatyckich specjałów. Oto kilka popularnych dań:

  • Ramen – szacuje się, że będzie to jedna z najpopularniejszych zup w 2017 roku. Ramen to japoński fast food, który składa się z bulionu, makaronu oraz dodatków, a swoją popularność zdobył po II wojnie światowej. Wywar jest przyrządzany na bazie wieprzowiny, a do zupy dodaje się ryby, owoce morza, warzywa, wodorosty czy nawet jajka. Zupę doprawia się sosem sojowym. Są trzy rodzaje zupy ramen: tonkotsu-ramen, shōyu-ramen i miso-ramen.
  • tonkotsu-ramen – czyli zupa gotowana na kościach wieprzowych, z dodatkiem warzyw.
  • shōyu-ramen – to wywar na bazie kurczaka, doprawiony sosem sojowym.
  • miso-ramen – przyrządzana na bazie mięsa z kurczaka i ryb. Jej sekretem jest pasta miso, dodatek kiełków sojowych, sezamu i kapusty pekińskiej.
  • Sushi rolle – czyli jak sama nazwa wskazuje, rolki sushi. Surowa ryba z dodatkami jest podawana w podłużnej rolce, którą goście kroją według uznania.
  • Tempura – to danie częściej spotykane w Tajlandii, ale również bardzo popularne w Japonii. Nazwą tempura określa się dania z owoców morza lub warzyw, które zostały obtoczone w cieście i usmażone na głębokim tłuszczu. Składnikiem ciasta jest mąka pszenna, mąka z tapioki i sól. Często stanowi dodatek do japońskich zup.
  • Udon – czyli rodzaj grubego makaronu wykonanego z mąki pszennej. Podawany z bulionem i szalotką.

Kuchnia wietnamska

  • Banh mi – popularna kanapka wśród street foodu. Nazwa oznacza nadziewaną bagietkę, w środku której znajduje się marchewka, rzodkiew japońska, ogórek, chili, tofu i mięso.
  • Zupa pho – czyli wietnamski rosół, gotowany na kościach, mięsie wołowym lub wieprzowym.

Kuchnia chińska

  • Dim sum – czyli inaczej lekkie przekąski. Pod tą nazwą kryją się małe pierożki z mięsem i krewetkami. Podawane są do tradycyjnej, chińskiej herbaty, zwłaszcza przed południem.
  • Noodle – to określenie bardzo ogólne na azjatycki makaron z dodatkami. Popularny wśród fast foodów, bo można go podać w tekturowym kubełku i jest prosty w przyrządzeniu.

To tylko kilka przykładów potraw, które szturmem weszły do naszej gastronomii. Polacy coraz chętniej odwiedzają azjatyckie restauracje czy korzystają z egzotycznego menu food trucka. W razie wątpliwości klientów, w systemie POSbistro można dodać menu, skład potraw i fotografię. Ułatwi to wybór gościom, a my pokażemy, że wiemy o co chodzi w kuchni azjatyckiej i śledzimy najnowsze trendy kulinarne. Ten rok będzie należał do zupy ramen, noodli i sushi, więc może warto zainwestować w kuchnię z Azji?

Autor: Anna Motyka

Sprawdź szczegóły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *